top of page

Перебування  у громадських місцях насамперед пов’язана з культурою поведінки. Дотримуючись правил перебування на вулиці, у громадському транспорті, театрі, музеї тощо, ви убезпечите себе, а також не створите небезпечних ситуацій для оточуючих

 

Сходинки

Як не дивно, але часто усім знайомі сходинки стають причиною травм. Поясніть дитині правила поведінки на сходах. Покажіть на власному прикладі, як повинен поводити себе майбутній чоловік і як повинна вчиняти майбутня леді.

Спускаючись сходами, чоловік завжди повинен йти попереду. Вгору по сходах першою йде жінка, чоловік – злегка позаду. Однак, якщо сходи темні, круті або в зовсім незнайомому місці, тоді чоловік має йти попереду.

Коли на сходах зустрічаються чоловік і жінка, що рухаються в різних напрямках, жінка не зобов’язана відходити від перил, навіть якщо це суперечить правилу правостороннього руху.

До речі, бік сходів із поручнями – привілей жінок, літніх людей, дітей.

Якщо назустріч іде хтось з речами, треба затриматися на майданчику і почекати, коли людина пройде.

Якщо хтось поштиво поступився вам дорогою, треба, проходячи повз, або злегка вклонитися, або сказати: «Вибачте», «Дякую вам».

 

На вулиці

Велику частину часу ми проводимо в колі незнайомих нам людей на вулиці, в транспорті. І від того, як ми поводимося, залежить не тільки наш настрій, але і настрій оточуючих нас людей.

Головне правило поведінки на вулиці – не завдавати незручностей і неприємностей оточуючим

У нас в країні правосторонній рух, тому, йдучи тротуаром, треба триматися його правого боку. Не йдіть тротуаром проти руху.

Намагайтеся під час руху не зачіпати оточуючих. Несіть свої речі так, щоб не заважати тим, хто рухається назустріч, тобто тримайте сумку в правій руці.

Якщо ви запізнюєтеся або поспішаєте і вам необхідно обігнати того, хто йде попереду, обходьте його зліва (при цьому не забудьте вимовити: «Дозвольте пройти», «Будьте ласкаві»).

Якщо ви маєте намір роздивлятися вітрини магазинів, то робіть це таким чином, щоб не заважати іншим перехожим.

Якщо зустріли приятеля й маєте намір із ним поспілкуватися, відійдіть у бік. Те ж саме стосується й випадку, коли вам потрібно дістати якусь річ із кишені або сумки чи переговорити по телефону. Не привертайте уваги оточуючих занадто гучною розмовою.

Їсти на вулиці непристойно. У крайньому випадку можна з’їсти бутерброд, булочку, морозиво, стоячи біля кіоску або ларька.

Не слід читати йдучи: іноді це може привести до несподіваних і неприємних наслідків.

Будьте охайні на вулиці: не розкидайте обгортки від цукерок та інше сміття. Якщо поруч немає урни, покладіть папірець до сумки або кишені.

 

Транспорт

Дитина повинна знати, як поводити себе в громадському транспорті. Вчіть її на прикладах. Звертайте її увагу на тих людей, які порушують загальноприйняті правила перебування у громадському транспорті. Ось деякі з них.

Очікувати на автобус, тролейбус чи трамвай треба тільки на зупинках. Якщо її немає – на тротуарі або узбіччі. У жодному разі не можна вистрибувати на дорогу! У метро не слід переступати обмежувальну лінію на платформі.

Сідати в транспорт можна тільки після того, як він зупиниться. Перш ніж увійти, почекайте, поки вийдуть пасажири. При цьому треба стояти так, щоб не заважати їм виходити.

У жодному разі не заходьте з морозивом, відкритою пляшкою з напоєм й взагалі з їжею до автобуса, тролейбуса, трамвая чи метро. Взагалі їсти в громадському транспорті непристойно. Навіть якщо салон вільний, через різке гальмування можна забруднити інших пасажирів.

Зайшовши до транспорту із заплічником, обов’язково зніміть його, щоб не зачіпати людей

Під час руху не можна відволікати водія запитаннями. Купувати у нього квиток можна тільки на зупинках.

Не можна стояти в дверях, заважаючи входу і виходу інших пасажирів.

Не слід голосно розмовляти в транспорті, сміятися, включати музику, тому що це буде заважати водієві й пасажирам.

 

Театр

До театру слід приходити за 10–15 хвилин до початку вистави, щоб роздягнутися і спокійно знайти свої місця в залі.

Головні правила поведінки в театрі – не смітити, не псувати майно, не заважати іншим, крутячись у кріслі або плямкаючи і перешіптуючись між собою.

Одна з умов успішної гри акторів і одержуваного глядачами задоволення – тиша в залі. Порушувати її неприпустимо! Звичайно, якщо ви дивитеся комедію, то тут сміх і оплески цілком доречні.

Якщо хтось заважає вам своїми розмовами, можна попросити його поводитися тихіше. Робити зауваження або вичитувати не варто.

Оплески – вираз вдячності глядачів за отримане задоволення. Свист, крики, тупотіння ногами неприпустимі в театрі

Кашель або нежить – безумовна причина для того, щоб пропустити виставу. Мало того, що ви, хворіючи, заважатимете глядачам, то ще й можеш заразити їх! До речі, в усі часи покашлювання, шурхіт, пхикання сприймається акторами як ознака нудьги, що панує в залі, що ніяк не поліпшує їх настрою, а отже, позначається й на грі.

На бар’єр балкона не кладіть сумочки, біноклі, програмки тощо. Один необережний рух – і все це може полетіти вниз на голови глядачів партеру.

Під час вистави не прийнято що-небудь їсти (шелест папірців, хрускіт від цукерки, що розгризають, особливо чітко чути в тиші).

Після оголошення антракту не варто відразу підхоплюватися зі свого місця і мчати в буфет або в туалет, наступаючи на ноги своїм сусідам. Краще кілька хвилин подякувати артистам оплесками і почекати, поки з ряду вийдуть люди, які сидять ближче до проходу.

В антракті можна прогулятися вестибюлем або фойє. При цьому не треба поспішати й штовхати оточуючих. Згадайте правила руху сходами й вулицею. Зустрівши знайомих, можна обмінятися враженнями, але неголосно.

Коли спектакль закінчиться, також не варто поспішати залишати залу. Щоб одягнути всіх глядачів, гардеробнику потрібно 15–20 хвилин. То чи є сенс після вистави бігти сходами, розштовхуючи всіх, до гардероба або лізти за своїм одягом без черги? Звісно, що немає сенсу.

 

Музей, виставка

Відвідини виставки чи музею починаються з гардероба, в якому залишають не тільки верхній одяг, але й сумки, пакети, парасольки. Якщо це передбачено правилами перебування в музеї й огляду експозицій, потрібно одягнути спеціальне взуття.

Безглуздо і марно швидко пробігати по залах музею. Потрібно вибрати для огляду або певні твори, або який-небудь тематичний зал.

У виставковий зал треба входити тихо, не турбуючи інших. Оглядаючи твори, не слід ставати перед іншим відвідувачем, перегородивши йому доступ до картини або скульптури.

Під час перегляду експозиції розмовляють спокійно і неголосно за умови, що це нікому не заважає.

Не можна заходити до музею з їжею та напоями, а також заводити тварин. Обов’язково вимикайте мобільний телефон.

Отже, на виставці та в музеї не дозволяється:

  • бігати залами музею, штовхатися;

  • підходити надто близько до інших відвідувачів;

  • стояти близько до картин, затуляючи їх спиною від інших глядачів;

  • розмовляти голосно зі своїми супутниками;

  • заважати іншим своїми проблемами: нежитем, кашлем;

  • не торкатися і не притулятися до скляних вітрин, підставок, стін, картин;

  • не заходити за огородження.

Категорично забороняється чіпати експонати руками!

bottom of page